Otwarcie Centrum Edukacji i Promocji Północnego Szlaku Rybackiego

W piątek 17 października 2014 r. odbyła się uroczystość otwarcia Centrum Edukacji i Promocji Północnego Szlaku Rybackiego, które na obszarze LGR "Zalew Szczeciński" znalazło swą siedzibę w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Miejsce lokalizacji Centrum (tzw. "kotwicy") nie jest przypadkowe ponieważ tematem przewodnim Północnego Szlaku Rybackiego na naszym obszarze jest "ekspozycja i prowadzenie badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego".

 

Uroczystego otwarcia Centrum dokonali :

- członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - pan Jarosław Rzepa,
- Prezes LGR "Zalew Szczeciński" - pan Ryszard Mróz,
- Prezydent Miasta Świnoujście - pan Janusz Żmurkiewicz,
- Dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego - pani Barbara Adamczewska

Lokalne Grupy Rybackie - Partnerów projektu (8) reprezentował Prezes Słowińskiej LGR - pan Maciej Karaś.

Prezentacje dotyczące Północnego Szlaku Rybackiego zrobiły duże wrażenie na uczestnikach uroczystości. Znakomity wykład na temat historii polskiego rybołówstwa dalekomorskiego wygłosił wieloletni dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, przedstawiciel Polski w międzynarodowych organizacjach ds. rybołówstwa - pan dr Zbigniew Karnicki. Jego wykład uzupełnił barwnymi opowieściami znany żeglarz, podróżnik i pisarz marynistyczny - pan Maciej Krzeptowski.

Na koniec części oficjalnej części wyświetlony został 15 minutowy film z 1947 roku pt. "Połowy dalekomorskie", który na nasze zlecenie został zeskanowany z taśmy filmowej należącej do Filmoteki Narodowej. LGR "Zalew Szczeciński" wykupiła 5-letnią licencję na projekcję tego filmu w Muzeum Rybołówsktwa Morskiego. Emisja filmu spotkała się z żywą i pozytywną reakcją uczestników uroczystości.